15. 7. 2020
myCASH prověřují automatické testy

Jako každá jiná softwarová společnost jsme začínali s manuálním testováním produktu. Tester podle vytištěného scénáře krok po kroku klikal sem a tam. Když se koloběh jednoho projektu podařilo otestovat za osm hodin, bylo vyhráno. Naštěstí doba výhradně manuálního testování již pominula a správnost naprogramovaných vzorců nám pomáhají kontrolovat automatické testy.

Pro myCASH® píšeme jazykem JavaScript v programu TestComplete společnosti SmartBear Software. Nejenže dokážou rozkrýt jen těžko simulovatelné či odhalitelné chyby, ale zároveň se výrazně snížil čas testování. Z osmihodinového koloběhu jsme se dostali na hodinu a půl.

U maloobchodního pokladního řešení myCASH® je klíčové otestovat správnost procesů spojených s cenotvorbou. Zkontrolovat až čtyři stovky možných variací manuálně by v těchto případech vedlo k šílenství. Byť by byl tester sebeschopnější, vinou snížené koncentrace snadno udělá chybu nebo něco přehlédne. Oproti tomu automatický test únavu nezná a zaručí, že po úspěšném testování jsou všechny kombinace cenotvorby v pořádku. V opačném případě získáme impuls k opravě chyb a dalšímu otestování. Neváhali jsme časovou úsporu spočítat – manuální test cenotvorby trvá okolo 40 hodin, automatický 90 minut! Takže po dobu, co by tester pracoval na jednom koloběhu, automat ho zvládne skoro 27krát.

Pokladní systémy často využívají také externí periferie jako platební terminál, čtečku čárových kódů, nebo tiskárnu. V začátcích vývoje automatických testů jsme si nedokázali představit, že bychom mohli kontrolovat i tato zařízení. V současnosti už u některých projektů testujeme načítaní sortimentu pomocí simulace čtečky čárových kódů nebo zařazujeme kontroly jednotlivých tištěných dokladů.

Práci živého testera ale zcela nahradit nelze, přestože výhody automatizace jsou nesporné – od časových úspor přes eliminaci chyb a snadnou opakovatelnost až k možnosti testování přes noc. Dnes automatické testy využíváme u většiny našich projektů a stále pracujeme na zlepšení testovacích scénářů tak, abychom našim zákazníkům předali bezchybný produkt.

Kromě eliminace chyb se také soustředíme na to, aby ovládání softwaru bylo intuitivní a ulehčoval Vám každodenní práci. Abyste naplno využili všech funkcí, které systém nabízí, klademe důraz také na design aplikace. Nahlédněte za oponu UX designu, kde se s Vámi podělíme o zkušenosti z testování uživatelské přívětivosti našeho softwaru myTEAM®. Vše v našem magazínu yourK – ke stažení ve formátu PDF.

 
 
WordPress Lightbox
Kontaktujte nás